Лабуништа и Пелистер ќе играат и за Мартин Стојаноски, второлигашкото дерби со хуманитарен карактер

 

 

Дербито од 23. коло на ВМФЛ-Запад во Струга помеѓу Лабуништаи Пелистер нема биде само дуел за бодови, туку ќе биде борба и за Мартин Стојаноски. 22-годишниот голман и член на Лабуништа се здоби со тешки телесни повреди во страотна сообраќајна несреќа која се случила пред неколку месеци.

Лекувањето на Стојаноски треба да продолжи во една од клиниките во руската престолнина Москва, а потребни се одредени финансиски средства.

Во име на клубот, фудбалерите и управата ги повикувам сите да дојдат в сабота на стадион и да донираат колку што можат за помош на нашиот Мартин. Негова голема желба е повторно да застане на голот, а ние сите заедно да му помогнеме да успее во зацртаната цел“, изјави директорката на Лабуништа, Ивана Лескароска.

Сите хумани луѓе средства можат да донираат на сметката од Мартина во Тутунска банка 210-7000006495-51 NLB, а наскоро ќе бидат отворени броеви на мобилните оператори.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here