11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонија''Пеливанот'' Алириза Арапоски триумфираше во Сарај-Струмица и Лозово, најавува успешна кариера

”Пеливанот” Алириза Арапоски триумфираше во Сарај-Струмица и Лозово, најавува успешна кариера

АЈДЕ БРЕ ПЕЛИВАН! (тоа е израз кој што се извикува на почетокот на борбата меѓу борачите, повик на двобој). Со прекрасна зелена трева, зурли, тапани, стотици литри зејтин, еден пеливански Ага, десетици судии, стотина пеливани од сите возрасти, активни и поранешни борачи во слободен стил.

Алириза Арапоски – Лико е од помладата гренарција на пеливани кој ветува многу.  Талентот го покажа на дело на почетокот на оваа  сезона освојувањи златни медали на пеливанските турнири во Сарај – Струмица и во Лозово.

18-годишниот Арапоски е најмлад борач во неговата категорија (трета рака), а пријателите и познавачите на приликите во овој спорт велат дека има срце како планина.

Лико е од село Пласница, а се бори за Ускана од Кичево кој во финалето на турнирот во Сарај го победи Бајрам Хајдари, а во Лозово славеше против Емин Сејдиовски од Штип и Исамет Сабир и беше прогласен за најдобар борач на турнирот.

Арапоски го носи прекарот Али Гирбуз, по шампионот на Турција кој е висок како и Алириза.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...