13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Македонија Вчера заврши средно денес се жени: Запросување на матурската парада во Скопје.

Вчера заврши средно денес се жени: Запросување на матурската парада во Скопје.

Translate (Eng):[gtranslate]

Овогодишната “матурска парада” овие двајца матуранти долго ќе ја паметат, кога момче клекна пред својата девојка пренесува „Сител“. Од училиштето велат дека сепак станува збор за шега. Матурантите беа дел од околу илјада средношколци, кои традиционално по 13-ти пат, на плоштадот „Македонија“ го одиграа танцот Квадрил.

Точно напладне во истовреме со нивните врсници од над 60 градови од земјава и од Европа, новото поглавје во нивниот живот матурантите го почнаа со давање заклетва за ненасилство.

РЕКЛАМА

Скопскиот градоначалник на матурантите им посака успешно лето и успех во новите предизвици.

Освен во Скопје, матурската парада беше одржана и во Охрид, Струга, Гевгелија, Струмица и во Валандово.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во Македонија првпат се одржа во 2007-та година во Скопје и во Охрид.

- Реклами -