7.2 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаСветСелото било поплавено, а жителите велат дека сè уште го слушаат ѕвоното...

Селото било поплавено, а жителите велат дека сè уште го слушаат ѕвоното од камбанаријата на некогашната црква

Темелите на градот сè уште се наоѓаат под вода, но камбанаријата е доволно висока што и понатаму го означува “центарот“ на некогашното место кое за многумина било дом.

Јужен Тирол познат е по една од најнеобичните туристички атракции во Европа, езерото Ресиа со камбанаријата. Тоа е акумулациско езеро на север од Италија, направено во 1950-та година.

Пред да настане тоа езеро, на тој простор се наоѓало село кое било поплавено. Тоа што останало по поплавата, денес е единственото обележје на некогашното село, а тоа е камбанаријата на селската црква која што “излегува“ од водата.

Во текот на зимата, кога езерото ќе замрзне, до камбанаријата може да се стигне и пешки.

Камбанаријата е важен искориски симбол на овој регион, а поради тоа тој е реновиран пред 10 години.

Многумина кажуваат дека сè уште го слушаат ѕвоното од камбанаријата иако тоа е отстрането по создавањето на езерото.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...