21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Свет Може ли да ми дадете лекови за баба ми ако го измијам...

Може ли да ми дадете лекови за баба ми ако го измијам подот?

Translate (Eng):[gtranslate]

Мало детенце влегува во аптеката и плачејќи прашало: Може ли да го измијам подот бидејќи мојата баба е многу болна и има потреба од лекување?

Аптекарката се налутила многу и го избркала момчето нарекувајќи го просјак без да ја знае неговата приказна. Една млада жена што била во аптеката ја искарала и го запрашала момчето што се случило. Тоа и раскажало дека неговата баба која го чувала од мал бидејќи неговите родители повеќе ги немало, била болна.

Тој и кажал дека без лекување и лекарства таа нема да може да преживее, а него ќе го испратат во сиропиталиште. Ова го слушнал од некој пријател на бабата, а бидејќи бил исплашен да не го однесат во дом, се решил да тргне и да бара лекарства за својата бабичка.

РЕКЛАМА

Жената го смирила и му купила лекови кои биле потребни за неговата баба. Таа не само што се уверила дека е добро, туку и често ги посетувала. По некое време бабичката починала, а жената го посинила младото момченце. Денес тој е доктор и се грижи не само за својата мајка, туку и за сите други возрасни луѓе.

Споделете ја оваа приказна за да заедно придонесеме да се зголеми хуманоста кај луѓето.

Извор СемеСинапово – линк до содржината ОВДЕ

- Реклами -