28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Естрада Дарио Панковски или познат како ''Дарио Миг-21'' се враќа во форма –...

Дарио Панковски или познат како ”Дарио Миг-21” се враќа во форма – видео од проба

Translate (Eng):[gtranslate]

Дарио Панковски својата музичка кариера ја започнал во 1980 како дел од новоформираната њу-вејв музичка група Бон-Тон. Најпознати хитови од тоа време се:

Добрите девојки,Таа Мала Маја и Старо Купувам. Со Бон-Тон, Дарио учествувал на неколку фестивали од кој најзначаен е Макфест.

Во 1992 година била формирена групата Дарио и Миг-21. Истата година бил издаден нивниот прв албум насловен како „Бактерија“. Од овој албум најголеми хитови станале песните: „Ладна како камен“, „Косоока“ и „Викни ме на чај“.

РЕКЛАМА

Дарио минатата година, постигна голем успех на Хрватскиот пазар, со хрватската верзија на песната “Што е мое ќе си дојде”, која произлезе како резултат од успешната соработка со една од најпознатите мотивациски говорници на Балканот, Ана Бучевиќ.

- Реклами -