26.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија Св. Преображение, местото каде што Тоше го наоѓаше својот мир.

Св. Преображение, местото каде што Тоше го наоѓаше својот мир.

Translate (Eng):[gtranslate]

Денес е Св. Преображение. Празникот секоја година се одбележува на ова место близу Крушево. Манастирот го добива името по денешниот празник, а за неговата изградба се погрижи нашиот никогаш непрежален Тоше заедно со крушевчани. Тој слободното време често го поминуваше на ова место и за истото велеше:

“Овде ми е мирот и после се’, знам дека еден ден ќе завршам тука”.

РЕКЛАМА
- Реклами -