9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаСв. Преображение, местото каде што Тоше го наоѓаше својот мир.

Св. Преображение, местото каде што Тоше го наоѓаше својот мир.

Денес е Св. Преображение. Празникот секоја година се одбележува на ова место близу Крушево. Манастирот го добива името по денешниот празник, а за неговата изградба се погрижи нашиот никогаш непрежален Тоше заедно со крушевчани. Тој слободното време често го поминуваше на ова место и за истото велеше:

“Овде ми е мирот и после се’, знам дека еден ден ќе завршам тука”.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...