13.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 14, 2021
Почетна Свет Рускиот претседател Владимир Путин: ''Грета е само лошо воспитано дечиште''

Рускиот претседател Владимир Путин: ”Грета е само лошо воспитано дечиште”

Translate (Eng):[gtranslate]

Рускиот претседател Владимир Путин на енергетскиот форум во Москва ја критикуваше младата активистка од Шведска , Грета Тунберг, нарекувајќи ја ,,лошо информирана тинејџерка , што ја искористуваат возрасните”.

Путин рече дека 16-годишната Грета треба „да им објасни на земјите во развој зошто тие треба да продолжат да живеат во сиромаштија“ за време на нивната кампања за намалување на употребата на фосилни горива.

„Жално е што Грета ја користат некои групи за да ги постигнат своите цели“, рече Путин, кој не ги именуваше групите за кои зборува.

РЕКЛАМА

„Можеби ве разочарувам, но не сум премногу заинтересиран за говорот на Грета. Никој не и објасни на Грета дека современиот свет е сложен и различен. Луѓето во Африка или многу азиски земји сакаат да живеат на исто ниво како во Шведска. Сега објасни им на земјите во развој зошто тие треба да продолжат да живеат во сиромаштија и да не бидат како твбојата богата Шведска”, рече рускиот претседател на енергетскиот форум.

Путин исто така истакна дека треба да бидат поддржани младите луѓе вклучени во прашања за животната средина, но да бидат осудени ако некој експлоатира деца или тинејџери заради свои интереси.

,,Сигурен сум дека Грета е љубезна и многу искрена девојка. Но, возрасните треба да дадат се од себе да не ги ставаат децата и тинејџерите во екстремни ситуации, рече Путин.

16-годишната Швеѓанка стана идол на милиони загрижени млади кои го средуваат своето ѓубре, чистат плажи, се откажуваат од месо и авиони и гласаат за Зелените.

Нејзиниот говор, под наслов „Како се осмелувате?“ Го слушнаа голем број политичари на неодамнешниот Самит за климатски пораки на Обединетите нации.

„Со вашите празни зборови ги украдовте моите соништа и моето детство“, рече таа, видливо лута и на работ на солзи.

- Реклами -