15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Солун: Никогаш нема да кажам Северна Македонија-Вие сте Скопјани (Фиромјани)

Градоначалникот на Солун: Никогаш нема да кажам Северна Македонија-Вие сте Скопјани (Фиромјани)

Константинос Зервас, новиот градоначалник на Солун, вели дека му е тешко да каже
„Северна Македонија“ и претпочита северниот сосед да го нарекува Скопје или
ФИРОМ.
Како што jавува дописничката на МИА од Атина, Зервас вели дека Пртеспанскиот
договор е лош.

„ Сметам дека требаше да ги чуеме историјата и чувството на градот за некои прашања што се однесуваат на нашите односи со нашите северни соседи. Сметам дека договорот од Преспа беше лош договор“, вели Зервас.
Во однос на спроведувањето на Договорот од Преспа, Зервас вели дека тие ќе работат
за сѐ што се појавува во светот како „македонско“ да се однесува на Грција.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...