13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Во кичевската болница има само една просторија, во неа се извршуваат операции...

Во кичевската болница има само една просторија, во неа се извршуваат операции и породувања!

Translate (Eng):[gtranslate]

Хируршките интервенции и гинеколошките породувања во кичевската општа болница се одиваат во една хирурша сала.

Поради недостиг на простор за двете одделенија, состојбата е ваква со години, иако оваа здравствена установа покрива територија од околу 60 илјади жители.

Гинекологот Љупче Ристески за Алсат вели дека ваквата ситуација е лоша и невидена на друго место.

РЕКЛАМА

Повеќе прочитајте на официјалната статија ТУКА на Алсат М.

- Реклами -