4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаКсао Јанг фасцинирана од Македонија направи фотографии кои го заобиколија светот.

Ксао Јанг фасцинирана од Македонија направи фотографии кои го заобиколија светот.

Ксао Јанг е самоука урбана фотографка која живее во Пекинг, Кина. Студирала и работела како дизајнерка за корисничко искуство во неколку интернационални компании како Мајкрософт, Моторола и Алибаба.

Како пасионирана обожавателка на патувањата, таа сега работи за кинеската туристичка компанија Qyer.com, кој е еден од најголемите и со најголем број посетители туристички сајт во Кина, кој е фокусиран на прекуморски патувачки услуги за независни патници.

Комбинацијата од страст кон патување и фотографија Ксао ја однесла во повеќе од 20 земји ширум светот. Фотографијата не е целовремена работна обврска во нејзиниот живот, туку повеќе целовремена опсесија и страст.

Како фотографка која е „навлечена“ на ноќната фотографија и сликањето со светлина како уметнички ефект, истражувањето на зафрлени објекти и места е една од главните преокупации на нејзините фотографии.

Во рамки на нејзините патувачко-фотографски истражувачки искуства и авантури, ја посети и Македонија, правејќи импресивни ноќни фотографии од некои запуштени и руинирани хотелски капацитети, културно-историски споменици и други интересни места.

  

          

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...