30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Доколку продавниците работаат во недела казните ќе бидат од 1.000 до 10.000...

Доколку продавниците работаат во недела казните ќе бидат од 1.000 до 10.000 евра.

Translate (Eng):[gtranslate]

Првата неработна недела во Црна Гора за вработените во трговија ќе биде 20 октомври, соопшти Дирекцијата за инспекција.

Според Инвеститор.ме, инспекцијата повика на почитување со одредбата со цел да се избегнат казните. Кој ќе ја отвори продавницата во недела, ќе се соочи со парична казна од 1.000 до 10.000 евра.

Исто така е можно трајно затворање на објектот.

РЕКЛАМА

„Ги потсетуваме сите стопански субјекти кои се занимавааат со трговија на големо и мало на пропишаната одредба од член 35а од Законот за внатрешна трговија, кој стапи во сила на 14 октомври, што практично значи дека првата неработена недела е 20 октомври, како што е пропишано со наведениот член“, велат од Управниот одбор.

- Реклами -