4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЗаев: Се осеќам многу разочаран и сериозно размислувам за оставка

Заев: Се осеќам многу разочаран и сериозно размислувам за оставка

Премиерот на Северна Македонија – Зоран Заев, дал оставка од позицијата премиер, објави денеска италијанската новинска агенција „ANSA“, повикувајќи се на информација добиена одевропски дипломатски извори на маргините на ЕУ самитот на  кој не беше постигнат договор за почеток на преговорите за членство на Македонија и Албанија во Европската унија.
Портпаролот на Владата – Мyxaмед Хоџа, потврдил дека од Владата се запознаени со веста на италијанската агенција, но додава дека премиерот Заев во моментов има консултации на различни нивоа и за секакви новости јавноста ќе биде известена, пренесува „Нетпрес“.
Претходно и „Фокус“ објави дека премиерот Заев е многу разочаран и сериозно размислува за оставка, а и бугарскиот премиер Бојко Борисов откри дека зборувале на темата. Во меѓувреме висок владин функционер за „Стандард“ неофицијално брифирал дека Заев сепак нема да се повлече од функцијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...