4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗабаваОвој сиромашен атлетирач трчал бос и се запишал во легендите – тоа...

Овој сиромашен атлетирач трчал бос и се запишал во легендите – тоа што немал пари за патики не го спречило да стане најдобар на светот

На денешен ден 1973-та година починал Абебе Бикила, легендарниот атлетирач од Етиопија. Абебе Бикила бил етиопски атлетичар и двократен олимписки шампион во маратон.

Тој станал национален јунак по победата на Олимписките игри во Рим во 1960-та година, постигнувајќи најдобро време на светот од 2 часа, 15 минути и 16.2 секунди.

По вторпат триумфирал на игрите во Токио во 1964-та година иако на само шест седмици пред игрите имал операција од слепо црево, сепак победил со најдобар резултат со време од 2 часа, 12 минути и 11.2 секунди.

Бикила настапувал и третпат по ред на Олимписките игри во Мексико Сити во 1968-та година, но повеќе не бил во победничка форма и се откажал по истрчани 17 километри.

Неговата легенда не е составена само на спортскиот успех, тој во својот народ, но и во целиот свет покажал што човек може да направи со својата упорност па дури и во мизерни услови. Син на пастир, судбински е поврзан со олимписките маратонски трки поради фактот дека е роден на денот на маратонските игри во Лос Анџелес 1932-та година.

Митот за Абебе Бикила настанал во 1960-та година. Иако добар атлетичар тој во експедицијата на атлетичари од Етиопија упаднал сосема случајно откако тогаш еден од најдобрите тркачи на светот Вами Бират го посрамотиле во една статија.

Поради тоа на Олимписките игри тој пристигнал неподготвен, немал време да обезбеди за себе потребна опрема па морал да трча бос.

точка.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...