-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаАвстралијаМелбурн - Се изигра најголемото македонско оро (Видео)

Мелбурн – Се изигра најголемото македонско оро (Видео)

Во организација на Македонско Австралиската организација на заедницата (MACO), минатава недела во паркот во Footscray се одржа традиционалниот осми по ред Македонски Фестивал на храната.

Понудата и оваа година беше богата и изобилуваше со македонска традиционална храна но она што е многу важно е тоа што овој фестивал преставува важен насатан за македонците да го покажат својот идентитет, култура ,традиција .

На фестивалот учествуваа повеќе македонски културни уметнички друштва од поголемите градови на Австралија и задно со македонците, австралијаните и другите посетители го изиграа  најголемото македонско  оро.

 

https://www.facebook.com/borce.sugarevski/videos/10159406060896151/

This is how we roll… MACEDONIANS from Melbourne & Sydney!!!

Gepostet von Official Macedonian Food Festival am Samstag, 26. Oktober 2019

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...