-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Македонија Скандал -Џафери збеснал и ја напуштил прославата за денот на Турција затоа...

Скандал -Џафери збеснал и ја напуштил прославата за денот на Турција затоа што го претставиле Иванов како претседател на државата

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што јавува Република по повод Денот на Републиката на Турција, Амбасадорката на Република Турција, Тулин Еркал Кара одржа прием во хотелот Александар Палас во Скопје.

На приемот присуствувале и  претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, министерката за правда Рената Десковска, поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов и неговата сопруга, заменици министри, директори и други преставници на државни институции.

На приемот се случил скандал по кој претседателот на парламентот, Џафери го напуштил приемот во знак на протест. Имено претседателот на парламентот во салата бил присутен како највисок државен орган од присутните на приемот, но неговото потиснување во задните редови, кај Џафери предизвикало револт, поради што тој го напуштил приемот во знак на протест.

РЕКЛАМА

Дополнителна причина за неговото заминување била и таа што амбасадорката во својот говор поранешниот претседател Иванов го претставила како  прв и како сегашен претседател на Република Македонија.