7.2 C
Ohrid
среда, декември 6, 2023
ПочетнаМакедонијаДржавата ќе му ги плати адвокатите на Груевски

Државата ќе му ги плати адвокатите на Груевски

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември освен слобода за Скопје пред 75 години, денеска донесе слобода и за бегалецот Никола Груевски. По две години судење за злоупотреби при изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип со кинески кредит, поранешниот премиер куртули. Делото за кое го гонеше СЈО во случајот „Траекторија“, застаре. Беше обвинет за примање награда за противзаконито влијание со предвидена затворска казна од една до три години.

Адвокатот кој го брани бегалецот Груевски, а судот го постави по службена должност, побара, а судот прифати дека случајот застарел поради истек на шест години од стореното дело, а при тоа немало правосилна пресуда. Сега дури и државата треба на Груевски да му ги плати трошоците за адвокати.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Се огласија од партијата на убиецот Палчо: Изразуваме најдлабоко и најискрено сочуство за загубата на два човечки живота, младата Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

За прв пат, по три дена се огласија од политичката партија „Десна“ откако стана јасно дека нивниот претседател извршил две убиства. Од партијата велат...

Долгогодишни другарчиња: Шоферот на Палчо имал и фотографија со Велибор Манев !!!

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец со иницијали С Д...

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување

Вања Ѓорчевска која беше најдена мртва во неделата во околината на Скопје не починала од задушување, како што се шпекулираше туку била застрелана, соопшти...

Ова е уапсениот возач на Палчо: Откако бил уапсен детално ги кажал плановите на бегалецот – сам постирал слики на ФБ додека се возел...

Лицето С Д од Струмица татко на две деца е возачот кој го превезувал Љупчо Палевски Палчо осомничен за убиството на 14 годишната Вања,...