9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаАвстралијаВидео: Ансамблот Танец пристигна на аеродромот во Мелбурн

Видео: Ансамблот Танец пристигна на аеродромот во Мелбурн

Македонскиот ансамбл на народни песни и игри  Танец пристигна на аеродромот во Мелбурн. Членовите на Танец беа пречекани од домаќинот – членовите на Австралиско Македонското Културно Уметничко друштво Тоше од Мелбурн Австралија.

Танец ќе престојува неколку недели  на турнејата во Австралија и ќе изведе неколку концерти по повод 70 годишниот јубилеј од нивното постоење.

Оваа година Мелбурн Канбера и Сиднеј ќе имаат можност да ги проследат концертите а за информации на следниот линк https://tanecaustraliatour2019.com.au/?fbclid=IwAR0iSYJU-3pMQCGaIvL7xclRjWJ9M9kntpkbNWu0plur8Sg2wRm0MpsVEEY

Video : Nikola Stavreski http://falanga.com.au/

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...