4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветМајка починала од тага по загинатата шестгодишна ќерка во земјотресот во Драч...

Мајка починала од тага по загинатата шестгодишна ќерка во земјотресот во Драч (ВИДЕО)

Во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија,загинаа најмалку 35 лица. Спасувачките служби сè уште се обидуваат да најдат преживеани под урнатините на зградите.

Според последните информации, спасени се 45 лица.

Улиците на Драч се полни со урнатини од станбени згради, а бројот на загинатите постојано расте, додека во јавноста доаѓаат трагични приказни за несреќни семејства.

Меѓу нив е приказната за жена која го загубила сопругот пред неколку години и сега ја загуби шестгодишната ќеркичка во земјотресот.

Спасувачите ја пронајдоа Диена Мекај Каранџа (30) со нејзината ќерка под урнатините на шесткатница во Драч. И двете се здобиле со сериозни повреди и биле пренесени во болница.

Два часа подоцна, пристигна вест дека нејзината ќеркичка починала од повредите. Диена почина истата ноќ, на 26 ноември, а медиумите јавуваат дека починала „од тага“.

Семејството Каранџа ја доживеа првата трагедија во 2015 година кога Диена го загуби сопругот. Потоа напиша тажна порака на Фејсбук.

„Отсекогаш мислев дека Бог ми даде многу среќа затоа што имам пријател и сопруг како мојот Дорис, но животот е вистински тест. Ми недостига толку многу“, напишала таа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...