11.3 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Дали владата на Груевски падна заради ова? -Путин во Истанбул на свечениот...

Дали владата на Груевски падна заради ова? -Путин во Истанбул на свечениот старт на „Турски тек“-Македонија не е на листата

Translate (Eng):[gtranslate]

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе присуствува на церемонијата на на официјалниот старт на гасоводот „Турски тек“ во Турција.

Преку едниот крак на гасоводот кој пооминува под Црното Море и на кој се спротивставува САД, ќе се испорачува гас за до Турција, а преку другиот, гас ќе се испорачува за Бугарија, Србија, Унгарија и Словачка.

За време на посетата на Турција, Путин ќе разговара со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за понатамошен развој на руско-турска соработка и за меѓународните проблеми, вклучително и ситуацијата во Сирија, Либија и Иран.

РЕКЛАМА