Почина уште еден главен доктор во болницата во Вухан – го усмрти коронавирусот

Уште една жртва има во кинескиот град Вухан од коронавирусот. Станува збор за главниот лекар на болницата во Вухан, кој почина денеска откако се зарази со коронавирусот „Ковид-19“, објавија кинеските медиуми.

Д-р Лиу Жиминг беше директор на болницата Вочанг во градот за кој се смета дека е епицентар на болеста.

Од коронавирусот досега се заразени 71.450 лица.

Вкупниот број на починати во моментов е 1.776, со пет случаи надвор од Кина.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here