6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Естрада Почина Ѓорѓи Желчески, пејачот кој позади себе остави големи хитови, како што...

Почина Ѓорѓи Желчески, пејачот кој позади себе остави големи хитови, како што се песните: Брала мома капини, Бело лице љубам јас и.т.н

Translate (Eng):[gtranslate]

Пејачот Ѓорѓи Желчески, дел од познатото дуо Селимова-Желчески, почина утрово на 82 години во Белг
Неговите обожаватели и пријатели се простуваат од него преку социјалните мрежи.
Желчески е роден во Прилеп 1938 година. Кариерата ја почнал како солист во Радио Скопје. Во 1959 год
запознал со пејачката Кевсер Селимова, со која по две години почнал да пее во дует. Заради неа и се пресели во Белград. По неколкугодишна врска, се венчале и ја добиле ќерката Ана.

Дуетот Селимова-Желчески е најпознат по нивната изведба на народните песни: „Елено, ќерко“, „Бело л љубам јас“, „Брала мома капини“ и други. На 15 ноември 2013 година, Селимова и Желчески одржаа кон
Домот на АРМ, во Скопје, со кој го одбележаа јубилејот – пет децении творештво.

РЕКЛАМА
- Реклами -