2.8 C
Ohrid
вторник, март 2, 2021
Почетна Македонија Британски професор поголем Македонец за името: Северна Македонија не постои има...

Британски професор поголем Македонец за името: Северна Македонија не постои има само Македонија!

Translate (Eng):[gtranslate]

Британскиот професор Џејмс Петифер реагира на објава од македонски твитерџија со уште една потврда на својот став дека „Северна Македонија не постои“ и оти станува збор за Македонија.

 

„Тој (рисот – н.з.) живее во Македонија. Северна Македонија не постои. Lynk беше илирска форма, давајќи ни го зборот-корен за Хераклеја Линкестис, град-предок на модерна Битола, претходно илирски племенски центар наречен Линк. Според Тукидид и Страбо“, го коментира професорот по балканска историја на колеџот „Светиот крст“ во Оксфорд твитот на Андреја Стојковски: „Балканскиот рис е подвид на евроазискиот рис од родот рисови. Го има во источна Албанија и во западна Северна Македонија, со помали популации во Косово и во Црна Гора. Се смета за национален симбол во МК и го има на македонската монета од пет денари“.

РЕКЛАМА

- Реклами -