6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Ќе се затвораат клиниките и ќе бидат хоспитализирани сите вработени со кои...

Ќе се затвораат клиниките и ќе бидат хоспитализирани сите вработени со кои имала контакт директорката

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека станува збор за директорка на скопска клиника, но не кажа за која клиника се работи.

Тој истакна дека таа во моментот е на Клиниката за инфективни болести и дека утре поминува 14-тиот ден од инкубацијата.

„Таа е на лекување на Инфективната клиника. Ќе биде затворен целиот оддел. Сите препораки кои ни ги дадовме, мора да е почитуваат. Со оглед на конкретниот случај, директорката ќе биде хоспитализрана, како и сите вработени со кои имала контакт и пациентите кои биле на клиниката. Јас сум максимално разочаран од ваквото однесување. Уште еднаш апелирам да се почитуваат сите дадени препораки – додаде Филипче.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -