14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Здравје и убавина Тест од 10 секунди кој открива дали сте заразени од коронавирус –...

Тест од 10 секунди кој открива дали сте заразени од коронавирус – правете го секое утро

Translate (Eng):[gtranslate]

Тајванските експерти предложуваат сами да си направите едноставна контрола секое утро и да откриете дали имате симптоми на вообичаена настинка или пак евентуално сте заразени од коронавирус.

„Длабоко вдишете и задржете го воздухот над 10 секунди. Доколку тоа може да го направите без да се закашлате, гушите или пак да се чувствувате лошо тогаш немате фиброза во белите дробови што е основен показател дека немате ниту инфекција“.

Сите треба да бидеме сигурни дека устата и грлото постојано ни се влажни. Никогаш суви! Пијте по малку вода на секои 15 минути. Зошто?

РЕКЛАМА

Доколку и ако вирусот се наоѓа во вашата уста, водата или пак другите течности ќе го пренесат до стомакот. Таму стомачната киселина ќе го убие вирусот. Доколку не пиете вода доволно и редовно, вирусот може да влезе во душникот и понатаму да стигне до белите дробови.

Организмот кој што е заразен од коронавирусот додека болеста е во почетна фаза не мора да покажува знаци на инфекцја неколку дена. Најновите информации покажуваат дека периодот на инкубација може да биде и до 28 дена пред појавата на симптомите на коронавирусот.

Во моментот кога личноста веќе има покачена температура и кашла, може да биде предоцна за одење во болница.

„Вирусот потоа ќе се спои со назалната течност, ќе премине на душникот и ќе влезе во белите дробови предизвикувајќи ја Вухан пневмонијата. Овој стадиум трае 5 – 6 дена“.

Извор- превземено од  Точка.мк

- Реклами -