5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Kомисијата за заразни болести бара целосно да се забранат свадби, крштевки, семинари...

Kомисијата за заразни болести бара целосно да се забранат свадби, крштевки, семинари и.т.н

Translate (Eng):[gtranslate]

Kомисијата за заразни болести бара целосно да се забранат свадби, крштевки, семинари, кафаните и кафулињата да работат само до 18 часот, да се затворат игротеките, спортските сали, теретаните, кината и театрите.

Луѓето повеќе да внимаваат на високата хигиена, младите да не се собираат во големи групи и повеќе време да поминуваат дома. Комисијата бара вакви ригорозни марки од страв дека корона вирусот може драстично да се прошири и бројот на заболени да се дигне до небо.

„Разговаравме вчера со колеги од Италија и ни беше посочено дека во северниот дел ширењето на вирусот престанало со воведување на најригорозните мерки, што ни укажува дека треба да бидеме порадикални“ – изјави Венко Филипче, министер за здравство.

РЕКЛАМА

Кафаните и кафулињата ќе работат до шест попладне со преполовен капацитет, но ќе мора масите да ги поместат на растојание до 2 метри. Мерката важи и за обложувалниците и казината. Се разговарало и со МПЦ и ИВЗ и они да ги скратат своите активности каде би се собирале верниците.

- Реклами -