20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаУставниот суд во Русија го одобри законот- Путин ќе може да владее...

Уставниот суд во Русија го одобри законот- Путин ќе може да владее уште 16 години.

Уставниот суд во Русија одобри закон за уставни амандмани кои ќе му овозможат на рускиот претседател Владимир Путин да остане на власт уште 16 години.

Остана само уште законот да биде одобрен на национален референдум, кој е закажан за 22 април.

Одобрувањето од судот дојде само два дена откако Путин го потпиша законот. Според сегашниот закон, Путин не би можел да се кандидира за претседател во 2024 година , поради ограничувањето на мандатот, но новата мерка би го „ресетирала“ мандатот, овозможувајќи му да се кандидира за уште два шестгодишни мандати.

Путин се наоѓа на власт од 2000 година. Уставните измени исто така ги забрануваат истополовите бракови и ја нагласуваат „вербата во Бога“, како една од руските традиционални вредности.

 

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...