6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Во знак на поддршка, Стопанска банка АД – Скопје ќе донира респиратор...

Во знак на поддршка, Стопанска банка АД – Скопје ќе донира респиратор за Инфективната клиника во Скопје.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во знак на поддршка, Стопанска банка АД – Скопје денес со Министерството за здравство потпиша Договор за донација на апарат за механичка вентилација – респиратор, наменет за Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Опремата во консултација со Министерството за здравство беше посочена како неопходна за
третирање на заболените од ковид-19 кои покажуваат потешки симптоми на болеста.

Банката го исплати износот за набавка и испорака кон добавувачот кој прави максимални напори апаратот да пристигне во деновиве по што ќе биде предаден на располагање на Министерството и Клиниката.

РЕКЛАМА

Се надеваме дека донацијата ќе помогне во овој заеднички предизвик и дека сите граѓани со разумно и совесно однесување, стои во соопштението од Стопанска банка АД – Скопје

- Реклами -