28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Граѓаните на Тетово за полицискиот час – „Проблем, не се трпат жените...

Граѓаните на Тетово за полицискиот час – „Проблем, не се трпат жените дома“

Translate (Eng):[gtranslate]

Владината мерка за полицискиот час преку викенд кој трае од 16 часот до 5 изутрина, е потребан мерка, велат некои граѓани на Тетово.

Граѓанин: “Мислам подобро“

Граѓанин: “Не, не ни пречи, добро е времето“.

РЕКЛАМА

Но, за некои други, ова мерка е апсурд. Според нив, скратеното време на движење не е доволно за завршување на некои од обврските.

Граѓанин: Апсурдно е бидејќи е многу рано, долго трае, сега се трудиме да ги почитуваме правилата, а дали ќе има ефект, не сме експерти да оцениме. Во моментов, тешко, не зборувам во мое име, но во име на сите бидејќи на луѓето им треба не само за движење туку и за други работи, бидејќи знаете во каква економска состојба е населението.

Граѓанин: Да, многу ни смета, до 4 не можеме да ги завршиме работите, има болни луѓе, има други работи, но тие не признаваат. Проблем со жените дома. Тоа е. Од 4 дома, тоа е проблем, локалите не работат.

Во врска со непочитување на полицискиот час, од СВР Тетово истакнаа дека ќе има ригорозни санкции.

tv21

- Реклами -