9.7 C
Ohrid
среда, февруари 24, 2021
Почетна Свет Денес Кина прогласи крај на епидемијата од коронавирус, заразени беа 81.439 излечени...

Денес Кина прогласи крај на епидемијата од коронавирус, заразени беа 81.439 излечени 75.448

Translate (Eng):[gtranslate]

По голема и тешка битка одлични вести стигнуваат од првото жариште на зараза со коронавирус Кина.

Ширењето на вирусот корона на територијата на Кина е запрено, соопшти официјален претставник на Комитетот за здравствени прашања на Кина, Ми Фенг.

„Бројот на потврдени случаи со инфекција е помал од 3000. Ширењето на епидемијата на територијата на Кина е целосно запрено, изјави на брифинг Ми Фенг.

РЕКЛАМА

Според последните податоци во Кина од почетокот на пандемијата биле регистрирани 81439 лица со инфекција на коронавирус , од кои 75448 лица оздравеле, а 3300 починале.

Претходно кинеските медиуми објавија дека во провинцијата Хубеј, освен во Вухан, која е позната како жариште за ширењето на Ковид -19 по цели два месеци е обновен внатрешниот патнички авиосообраќај.

kanal5

- Реклами -