10 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Свет Шпанија до денес 6803 мртви од корона -се прават привремени...

Шпанија до денес 6803 мртви од корона -се прават привремени мртовечници

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради епидемијата на коронавирусот која што масовно се шири, во Шпанија починаа 6.803 луѓе (засега), поради што тамошните власти презеле драстични мерки.

Во Шпанија има над 80.000 заразени луѓе од коронавирусот и таа е моментално најкритичната држава на планетата.

Поради тоа монтирана била ‘привремена мртовечница’ во Мадрид затоа што бројот на починат луѓе расте од час во час, а мртвите тела нема место каде да се сместат.

РЕКЛАМА

Претходно било искористено лизгалиштето поради пониските температури кои што спречуваат понатамошно ширење на заразата.

Околу 15.000 луѓе досега се излечени од Ковид-19, но најлошото штотуку доаѓа.

Од новиот вирус, Ковид-19 досега ширум светот заразени се над 722.350 луѓе, додека починати се 33.980, покажуваат најновите податоци.

 

 

- Реклами -