21 C
Ohrid
понеделник, септември 28, 2020
Почетна Македонија Скопјанец позитивен на корона се шетал низ Охрид

Скопјанец позитивен на корона се шетал низ Охрид

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.А.(44) од Скопје. Тој, на 13.03.2020 година, кога од Австрија пристигнал во Р.С.Македонија, потпишал изјава за самоизолација, која ја прекршил на 20.03.2020 година, кога во Скопје се упатил во болничка установа со цел да изврши тест за коронавирус.

– По медицинскиот наод дека е позитивен тој, самоиницијативно, не почитувајќи ги медицинските препораки за строга самоизолација, се упатил во неговиот стан во Охрид. Притоа, непречено се движел без заштитна маска и ракавици, а на 23.03.2020 година, бил во службените простории на еден оператор по што, во станот примил вработени кои му ја извршиле договорената услуга, соопшти Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид.

Охриднет

РЕКЛАМА

 

- Реклами -