23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Филипче: Овој вирус нема на исчезне сам по себе, сето ова ќе...

Филипче: Овој вирус нема на исчезне сам по себе, сето ова ќе заврши со вакцина.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за тоа што би се случувало после пикот на коронавирусот во нашата земја кој засега е проектиран за крајот на април.

„Сега се бориме со иницијалниот пик. Немаме во светот пример за повторен, секундарен пик на болеста иако тоа е нешто што би било и крајната цел, кога го зборуваме моментот на играње топло-ладно со вирусот и имплементирање на строги мерки, попуштање на мерките и повторно воведување на поригоризни мерки ако треба. Станува збор за една крива на прием на пациенти со желба да се постигне што поблага форма на таа клиничка слика за да не го преоптеретат здравствениот систем. Вирусот нема да исчезне туку така. Тој ќе биде така и веројатно сето тоа ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет за што се уште немаме доволно податоци и со вакцината. Тогаш веројатно ќе биде присутен тука, ќе се јавуваат бранови на пациенти, но битно е таа епидемиолошка крива да се растегне во подолг временски период“,

рече Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -