14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Во Битола се убиваат улични кучиња под изговор дека го шират корона...

Во Битола се убиваат улични кучиња под изговор дека го шират корона вирусот???

Translate (Eng):[gtranslate]

Според изјавите од сведоци, ЈП „Комуналец“ заловува и убива улични кучиња со изговор дека тие претставувале опасност од ширење на коронавирусот.

Ова го забележале активистите за заштита на животните кои реагираа со соопштение

„Нагласуваме дека според светските авторитети во хуманата и ветеринарната медицина – Светската здравствена организација (WHO) и Светската организација за здравствена заштита на животните (OIE) во повеќе наврати е потенцирано дека според научните сознанија до денес – не постои опасност коронавирусот да се пренесе од миленик на човек. Истото во Македонија го пренесоа и потврдија и Агенцијата за храна и ветеринарство, како и Ветеринарната комора на Република Македонија. Заловувањето на улични кучиња и нивното убивање како „мерка за превенција од коронавирусот“ претставува злоупотреба на службената должност и овластувањата и убиство на невини животни“, се наведува во соопштението.

РЕКЛАМА

 

Здруженијата бараат одговор од надлежните, кој издал наредба да се заловуваат и убиваат кучињата.

„Ја информираме јавноста дека заловените и усмртени кучиња со ушни маркички беа стерилизирани/кастрирани, вакцинирани и дехелминтизирани со помош на Фондацијата Бибевски“, се наведува во реакцијата.

- Реклами -