6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија 11-годишно девојче од Куманово една година било силувано од 19-годишен братучед. Полицајци...

11-годишно девојче од Куманово една година било силувано од 19-годишен братучед. Полицајци ја уценувале да ја повлече изјавата

Translate (Eng):[gtranslate]

11 годишно девојче било силувана во текот на оваа година од нејзиниот прв братучед (19 годишен)кој бил пријавен на 03.02.2020.Според изјава на нејзината мајка за ТВ21 полицајците ја отстраниле мајка и од просторијата кога зборувале со девојчето па пота и рекле да ја смени изјавата бидејки, татко и ќе заврши во затвор.

Од МВР не известија и дека Одделот за внатрешна контрола, криминилистички истраги и професионални стандарди прави проверки за постапувањето на полициските службеници и доколку се утврди незаконско постапување ќе следи и соодветна санкција.

Претходно и дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска преку Фејсбук реагираше за случајот.

РЕКЛАМА

 

Од МВР не известија и дека Одделот за внатрешна контрола, криминилистички истраги и професионални стандарди прави проверки за постапувањето на полициските службеници и доколку се утврди незаконско постапување ќе следи и соодветна санкција.

Претходно и дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска преку Фејсбук реагираше за случајот.

- Реклами -