4.5 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Свет Меѓународна група на научници открива: Постојат три вида на коронавирусот

Меѓународна група на научници открива: Постојат три вида на коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Меѓународна група на научници на чело со Др. Петер Форстер од Универзитетон на Кембриџ тврдат дека постојат три главни видови на коронавирусот- А, Б и Ц, објавуваат во списанието „ Proceeding of the National Academy of Sciences“.

Научниците дојдоа до овој заклучок анализирајќи го геномот на коронавируси земени од примероци од 160 пациенти од целиот свет помеѓу 24 декември минатата година и 4 март оваа година.

Вид А е генетски најслична на коронавирусите кои се наоѓаат кај лилјаци и панголини.

РЕКЛАМА

Овој вид се смета за „корен на епидемијата Ковид-19“, но не беше застапен во Вухан, кинеската област каде за прв пат се појави вирусот.

Голем број на видот А се пронајдени кај пациенти од САД и Австралија. Во Вухан на пациентите доминираа видот Б, која еволуираше од видот А (со мутација на два гени).Варијанта Б е распространета кај пациенти во Источна Азија.

Видот Ц е главниот европски вид присутен кај раните пациенти од Франција, Италија, Шведска и Англија.

Оваа варијанта на коронавирус „ќерка“ од видот Б и е забележана кај пациенти во Хонг Конг, Јужна Кореја и Сингапур, од каде се шири во Европа.

„Повеќето случаи на Вухан се Б варијанта од која подоцна варијантата Ц еволуираше и се шири низ целиот Сингапур“, изјави Форстер за „Дејли меил“. Фостер смета дека варијатната Ц мутирала , но сепак смета дека оваа информија треба да се зема со претпазливост, бидејќи ваквото тврдење се заоснова на малку примероци.

Анализата на британските научници во ПНАС исто така сугерира дека еден од најраните откритија на вирусот САРС-КоВ-2 во Италија дошол преку првата документирана германска инфекција на 27 јануари, и дека уште една рана италијанска патека на инфекцијата поврзана со кластер пациенти од Сингапур.

Додека видот Ц доминирала низ Европа во првите недели од ширењето на вирусот, најновите анализи на тимот на Фостер покажуваат дека низ Европа сега се повеќе се шири варијантата Б.

Тимот Форстер анализира 1.000 примероци земени до крајот на март, но таа студија сè уште не е разгледана. Прелиминарните резултати посочуваат дека варијантата Кронавирус Б сега доминира во Велика Британија, Швајцарија, Германија, Франција, Белгија и Холандија

- Реклами -