21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНајтажниот Велигден, манастирите и црквите празни без верници.

Најтажниот Велигден, манастирите и црквите празни без верници.

Празни цркви и дворови без верници ова е еден од најтажнитот Велигден поради новонастанатата ситуација. За половина час ќе го прославиме Христовото Воскресеније од нашите домови од балконите како што ни порачаа од МПЦ.

Народот не памети за вакво нешто до сега во историјата ова се случува за првпат дворовите да се празни од црквите но се надева дека и последен пат ќе е и дека до година порадосни и повесели ќе си го дочекаме во манастирите.

 

Велигден оваа година се спроведува во вонредна состојба. Православните верници наместо в црква, ќе бидат во своите домови поради полицискиот час, кој почна во 16 часот во петокот и ќе трае до 6 часот во вторник.

Во храмовите ќе се служат богослужби и литургии, кои верниците ќе можат да ги следат на интернет.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...