9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Најтажниот Велигден, манастирите и црквите празни без верници.

Најтажниот Велигден, манастирите и црквите празни без верници.

Translate (Eng):[gtranslate]

Празни цркви и дворови без верници ова е еден од најтажнитот Велигден поради новонастанатата ситуација. За половина час ќе го прославиме Христовото Воскресеније од нашите домови од балконите како што ни порачаа од МПЦ.

Народот не памети за вакво нешто до сега во историјата ова се случува за првпат дворовите да се празни од црквите но се надева дека и последен пат ќе е и дека до година порадосни и повесели ќе си го дочекаме во манастирите.

 

РЕКЛАМА

Велигден оваа година се спроведува во вонредна состојба. Православните верници наместо в црква, ќе бидат во своите домови поради полицискиот час, кој почна во 16 часот во петокот и ќе трае до 6 часот во вторник.

Во храмовите ќе се служат богослужби и литургии, кои верниците ќе можат да ги следат на интернет.

- Реклами -