27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветАстероид широк речиси два километра ќе пролета покрај земјата.

Астероид широк речиси два километра ќе пролета покрај земјата.

Астероид широк речиси два километра ќе пролета покрај Земјата наредната недела, но не се очекува да направи проблеми.

Од новите снимки што ги објави опсерваторијата Аресибо во Порторико се гледа дека астероидот на предниот крај има нешто што наликува на заштитна маска, соодветно на времето во кое што живееме.

Астероидот наречен 52768 првпат бил забележан во 1998 година. На 29 април, тој ќе помине на оддалеченост од 6,25 милиони километри од Земјата, движејќи се со брзина од 31.000 километри на час. Тоа е 16 пати повеќе од дистанцата меѓу Земјата и Месечината.

Ако случајно ја удри Земјата, тоа несомнено ќе предизвика глобални ефекти, велат од НАСА.

„Топографските елементи на еден од краевите на астероидот се фасцинантни, но бидејќи сега цело време мислиме на Ковид-19, изгледа како тој да носи маска“, вели Ен Вирки, шефицата на планетарниот радар во опсерваторијата Аресибо.

Се очекува пролетувањето покрај Земјата да се случи вo среда околу пладне.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...