10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Младата Марија не ја напуштила земјата, а ја нема повеќе од три...

Младата Марија не ја напуштила земјата, а ја нема повеќе од три месеци.

Translate (Eng):[gtranslate]

Преокупирана со стравот од коронавирусот, информациите за бројот на заболени и починати лица, но и со рестриктивните мерки за заштита на населението, во јавноста во земјава како да спласна интересот за младата Марија Брзакова од струмичкото село Босилово, која исчезна уште пред повеќе од три месеци, и оттогаш и се изгуби секаква трага. – пишува ФАКТОР.

Марија се уште не е пронајдена, а Обвинителството, кое уште од поодамна го презеде случајот, не ја прекинало потрагата. Таа се уште трае.

Во изминатиов период се проширија бројни шпекулации за Марија, што е и лочично за еден вака мистериозен случај. Една од нив беше дека Марија можеби ја напуштила земјава, иако тоа е многу тешко веројатно, бидејќи како што кажаа нејзините најблиски, таа кога заминала, кај себе немала лични документи.

РЕКЛАМА

Фактор се интересираше во струмичкото јавно обвинителство до каде е истрагата. Оттаму велат дека таа е во тек, а потврдуваат и дека се испитувала евентуална кривична одговорност кај нејзини блиски во семејството. Од она што досега се искристализирало, Марија сигурно не ја напуштила земјава, велат од обвинителството.

„Во врска со исчезнувањето на лицето за кое покажувате интерес, Основното јавно обвинителство Струмица оформи предмет и во рамките на предистражна постапка презеде повеќе дејствија – прибавени се видео снимки од безбедносните камери на повеќе приватни и деловни објекти во Босилово, испитани се семејството, роднините, повеќе граѓани кои имале контакти со семејството на исчезнатата, како и лица за кои надлежниот обвинител сметаше дека би можеле да имаат сознанија за настанот. Дополнително, во насока на испитување на евентуална кривична одговорност, беше извршен претрес во домот на исчезнатото лице и беа издадени наредби за вештачење на мобилни телефони во сопственост на исчезнатата и на нејзини блиски лица. Од страна на правосудната полиција, во соработка со ловни друштва и граѓани беше организирана потрага по исчезнатата, но таа потрага не даде резултати“, велат за Фактор од струмичкото јавно обвинителство. – стои во објавата на ФАКТОР.