30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Свет СЗО фатен во лага? Испратиле примероци од прч, папаја и фазан, а...

СЗО фатен во лага? Испратиле примероци од прч, папаја и фазан, а тие ни ги дијагностицираа како позитивни на Ковид“

Translate (Eng):[gtranslate]

„Им испративме примероци од прч, папаја и фазан, а тие ни ги дијагностицираа како позитивни на Ковид“, Танзанискиот претседател го фати СЗО во епска лага. Како што експлодира бројот на потврдени случаи на коронавирус низ Африка, притаениот сомнеж кон СЗО ги натера некои водачи да се посомневаат во Светската Здравствена Организација. Сомнежот растеше и кај Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули, па затоа одлучил да испита дали организацијата е толку доверлива и сигурна како што тврди дека е.

Тој го одигра она што локалниот печат го опиша како „трик“ на организацијата: Тој испрати примероци на СЗО од прч, папаја и фазан на тестирање. Сите три примероци биле тестирани позитивно. Кога претседателот ја слушна веста, тој, наводно, се спротивставил на СЗО, а потоа ја исфрлил организацијата надвор од земјата. СЗО допрва треба да ја коментира ситуацијата.

Тоа би сугерирало на еден од двата можни заклучоци: или видот на SARS-CoV-2 кој се шири во Танзанија е многу, многу поинфективен отколку што разбираат научниците, или СЗО дава неточни резултати, прво, или намерно (како обид да се зајакне неговиот кредибилитет во пресрет на нападите на претседателот Трамп) или второ, преку грешка (уште еден показател дека СЗО навистина е „распадната политизирана организација“ – како што тоа го опиша Вокс уште во 2015 година).

РЕКЛАМА

Повеќето рационални луѓе веројатно би го прифатиле второто сценарио како најточно.

- Реклами -