27.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Заев: Бројот на заболени расте бидеќи во Тетово имало масивен погреб, затоа...

Заев: Бројот на заболени расте бидеќи во Тетово имало масивен погреб, затоа и не можеме да воспоставиме ред.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска пред партиското седиште на „Бихаќка“ меѓудругото рече дека бројот на новозаразени од кроона вирусот во Тетово се должи на тоа што изминатиот период таму имало масовен погреб.

– Според информациите кои ми се дадени од надлежните во здравството, познато е дека во Тетово пред седум дена имало голем собир на погреб и затоа таму деновиве гледаме дека сега расте бројот на новозаболени, рече Заев.

Вчера Тетово беше град со најголем број на новозаболени за еден ден а бројката беше 12. Градот е потенцијално ново жариште со вкупен број од 108 заразени од Кови-19.

РЕКЛАМА
- Реклами -