11 C
Ohrid
четврток, февруари 25, 2021
Почетна Македонија Пендаровски ја продолжи вонредната состојба за 14 ДЕНА

Пендаровски ја продолжи вонредната состојба за 14 ДЕНА

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот Стево пендаровски на денешната прес-конференција соопшти дека ја продолжува вонредната состојба за 14 дена наместо 30 кои ги бараше Владата.

По широките консултации кои ги имав во изминатите денови со експерти од повеќе области, како и со советниците од кабинетот, а врз основа пред се на кажаното и предложеното на седницата, одлучив да прогласам нова вонредна состојба во траење од само 14 дена, наместо бараните 30, рече Пендаровски

Ваквата негова одлука доаѓа откако Владата на денешната седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот Стево Пендаровски со извештај за досега преземените активности од државните институции, со кој се аргументира дека за успешно справување со коронавирусот во државата потребна е вонредна состојба и во наредните 30 дена.

РЕКЛАМА
- Реклами -