5.2 C
Ohrid
вторник, март 2, 2021
Почетна Свет ВИЕТНАМ Е ШАМПИОН ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: НИВНАТА ТАЈНА Е – НЕ...

ВИЕТНАМ Е ШАМПИОН ВО БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНА: НИВНАТА ТАЈНА Е – НЕ ИМ ВЕРУВАЈТЕ НА КИНЕЗИТЕ!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во почетокот на февруари, Виетнам донесе драстична одлука во тоа време. Сите летови од Кина, Хонг Конг и Макао беа откажани поради загриженост заради тоа што подоцна ќе добие назив Ковид-19.

По три дена, донесена е одлука да престане да се издава туристички визи за жителите на тие земји. Само еден ден откако администрацијата на Трамп објави заострување на патните ограничувања од Кина, Виетнам беше меѓу првите што целосно ги запре летовите – и ги налути Кинезите. Почна да ја затвора границата од 1.300 километри со својот најголем трговски партнер во истиот ден.

Иако бројот на заразени беше во едноцифрени бројки, Виетнам не застана тука. Училиштата требаше повторно да се отворат на 3 февруари, по повеќенеделниот новогодишен празник – првата нова училишна недела откако вирусот за прв пат беше откриен во Виетнам на 23 јануари. Но, часовите низ целата земја беа прекинати, и покрај само осум дијагностицирани случаи во тоа време во земјата од 95 милиони жители. Премиерот Нгуен Ксуан Пак ја нарече борбата против КОВИД-19 „пролетна општа офанзива 2020“, референца на последниот удар на Северен Виетнам против Сајгон во 1975 година на крајот на војната во Виетнам.

РЕКЛАМА

Во средината на април, ширењето очигледно престана. Од 14 мај, Виетнам помина 29 последователни дена без случај на локален пренос. Земјата објави вкупно 288 случаи КОВИД-19, без смртни случаи.

Иако успехот на Виетнам му се припишува на голем број фактори – брза акција, горчливи лекции од САРС и неодамнешната историја на масовна мобилизација – оние што се запознати со комунистичката партија во Виетнам, укажуваат на владејачката политичка организација која интимно ја разбира и длабоко недоверба во браќата од северот.

„Не мислам дека [Кинезите] би можеле да убедат некој во Виетнам, па дури и членови на Комунистичката партија“, рече Нгуен Куанг А, пензиониран бизнисмен во Ханој и добро познат активист за човекови права. Некогаш лојален член на партијата и истакнат банкар – ко-основач на она што ќе стане најголемата приватна банка на Виетнам во 1993 година – Куанг А рече дека е само сигурно дека лидерите на земјата не биле убедени во раните, оптимистички извештаи од Кина кои се сомневаат во пандемија.

Од обете страни, кои водат слични внатрешни структури во нивните земји, кои редовно одржуваат размени и настани едни со други, Куанг А рече дека виетнамските власти добро го разбираат размислувањето зад најавите и одлуките за политика што доаѓаат од Пекинг.

„Виетнамските комунисти ги знаат многу добро; тие имаа многу лекции од нивните таканаречени пријатели во Комунистичката партија на Кина “, рече тој.

Како единствена еднопартиска комунистичка држава со голема, пазарно ориентирана економија, Виетнам е најблискиот идеолошки сосед во Кина. Но, по повторното обединување на Виетнам во 1975 година, Ханој се нашол во советскиот блок во време кога Кина и Соединетите држави биле партнери против Кремљ во последните години од Студената војна. Откако ја отфрли кратката, но крвава кинеска инвазија во 1979 година, Виетнам помина 1980 година во борба против Црвените Кмери во Камбоџа, во време на повремени судири со Кина и на копно и на море.

Односите беа нормализирани дури во 1991 година. Денес Виетнам ја смета Кина за најголема егзистенцијална закана, со оглед дека двете држави се во судир заради кинеските поморски побарувања во Јужното кинеско море. Популарен консензус во Виетнам е дека Кина е непријател на Виетнам илјадници години.

„Мислам дека и владата и луѓето од Виетнам секогаш добро ја разбраа Кина и кинеската влада и затоа, тие никогаш не веруваа во тоа што го рекоа кинеските лидери за пандемијата“, рече Нгуен Тин Лап, постар партнер во адвокатската фирма „НХКанг и Асошиејтс“ во Ханој и поранешен член на партијата.

„Лидерите на виетнамските партии добро разбираат дека треба да бидат независни од Кина во однос на заштита на виетнамскиот народ“, додаде тој.

Според американската компанија за компјутерска безбедност FireEye, виетнамските разузнавачки агенти можеби во првите денови од пандемијата дури извршиле и сајбер-напади против Кина, со цел да се соберат информации за вирусот. АПТ32, откако сајбер безбедносната компанија ја именуваше групата закани што FireEie ги идентификуваше во согласност со интересите на виетнамската држава, на 6 јануари започна напад врз кинеското Министерство за вонредни ситуации, а исто така очигледно ја нападна и провинциската влада на Вухан.

Додека Ханој ги негира нападите и изворите во Виетнам не сакаа детално да дискутираат за кредибилитетот на операцијата за разузнавање во Виетнам, Карл Тајер, професор-емиритус на Универзитетот во Нов Јужен Велс и специјалист за виетнамска одбранбени прашања, рече дека наводните напади биле добро во рамките на виетнамските сајбер команда на министерство за одбрана на Виетнам.

„Незамисливо е сајбер командата да не развие некои офанзивни способности што ќе и овозможат да ги хакира компјутерите на кинеската влада“, рече Тајер, додавајќи дека Виетнам има и повеќе традиционални начини за спроведување на шпионажа во Кина.

„Нема причина зошто Виетнам не можеше да го разбере тоа со човечка интелигенција и следење на Интернет на кинески јазик“, рече Тајер.

Виетнам не ги следеше стапките на американскиот претседател Доналд Трамп или на францускиот претседател Емануел Макрон кога го критикуваше кинескиот третман на вирусот. Наместо тоа, пораката е насочена кон виетнамските сили, кои се потпираа на строги мерки на јавно здравје и мобилизација низ целата земја за да ја отстранат заканата.

„Во принцип, виетнамците добро реагираат на националните повици за соработка ако се доволно убедени дека постои национална криза“, објасни Дејвид Кох, поранешен виш колега на Институтот ИСЕАС-Иусоф Ишак во Сингапур.

Тој додаде дека виетнамската влада претпочитала да се држи до позитивните точки.

„Виетнам не е единствената земја што може да им верува на кинеските бројки, иако Виетнам не даде јавна изјава за тоа“, рече Кох.

Тајер истакна дека и Кина и Виетнам соработувале за време на пандемијата пред лицето на заедничкиот непријател. Кина и Виетнам, покрај неколку прекугранични состаноци на службени лица за јавно здравје, дадоа и материјална помош.

„Виетнамските граничари им донираа маски за лице на нивните кинески колеги. „Кина понуди да му помогне на Виетнам со испраќање на медицински експерти“, рече Тајер.

Но, дури и во услови на прикривање на земјата во Виетнам во април, фокусот на билатералните односи се врати назад кон геополитичкото ривалство во Јужно Кинеско Море.

Во почетокот на април се случи инцидент во Јужното кинеско море. Тајер рече дека односот на Виетнам кон Кина среде пандемијата и колапсот на Јужното кинеско море е типичен за филозофијата на земјата за „соработка и борба“ со светските сили.

„Виетнам„ соработува “со Кина за одржување на коронавирусот заради влијанието што оваа пандемија може да го има врз виетнамската економија и општеството и затоа што Виетнам е претседател на АСЕАН, а КОВИД-19 бара регионален одговор“, рече тој, додавајќи дека таквата соработка нема никаква врска со геополитиката во Јужното кинеско море.

„Виетнам„ се бори “против Кина по ова прашање“, рече Тајер. извор:lokano.mk

- Реклами -