7.3 C
Ohrid
четврток, март 4, 2021
Почетна Македонија Путин: Русија се описмена благодарение на македонските просветители Кирил и Методиj.

Путин: Русија се описмена благодарение на македонските просветители Кирил и Методиj.

Translate (Eng):[gtranslate]

Словенските народни денеска го празнуваат 24 мај, Денот на македонските просветители Св. Кирил и Методиј

Пред 3 години по повод овој празник во официјална посета на Руската федерација беше тогашниот претседател на државата.

„Денес во Русија е свечен ден – Денот на словенската писменост, а писменоста дојде кај нас токму од македонската земја. Сакам да ве поздравам со оваа награда“ – напишаа тогаш на страницата на рускиот претседател.

РЕКЛАМА
- Реклами -