12 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Свет Бугарите бесни на рускиот Патријарх - Не сакал да признае дека Кирил...

Бугарите бесни на рускиот Патријарх – Не сакал да признае дека Кирил и Методиј се бугари и дека Русите добиле писменост од Бугарија

Translate (Eng):[gtranslate]

Нова искра во односите меѓу Бугарија и Русија предизвика рускиот патријарх Кирил со именувањето на светите браќа Кирил и Методиј како словенски учители при чествувањето на 24 Мај.

„Ви го честитам двојниот празник – велигденската недела, посветена на сеќавањето за исцелувањето на слепите од Господ и Спасител, и сеќавањето на светите рамноапостоли Кирил и Методиј, словенски учители“, рече поглаварот на Руската православна црква во својата проповед.

Бугарскиот заменик-министер за надворешни работи Георг Георгиев ги оцени како „шеговити“ зборовите на патријархот Кирил.

РЕКЛАМА

„Сметам дека за над 1.300 години историја ние сме се научиле како да се справиме со такви, би ги нарекол, шеговити ситуации. Историчарите доволно јасно и категорично ја изразија позицијата на науката и што вели таа. Низ годините многукратно е признавана улогата и придонесот на Бугарија за словенската писменост и култура, за тоа што сме му дале ние на светот“, изјави Георгиев, отфрлајќи ја можноста МНР на Бугарија да вложи протестна нота.

Бугарите ја третираат како провокација и изложбата во Рускиот културен центар во Софија во предвечерјето на празникот, која ги претставува Кирил и Методиј како реформатори на словенската азбука, како создавачи на црковнословенскиот јазик и како први распространувачи на писменоста и на просветата во Русија.

- Реклами -