9 C
Ohrid
петок, јануари 22, 2021
Почетна Историја Дали и зошто Черноземски го уби српскиот крал-  Србија го добива досието...

Дали и зошто Черноземски го уби српскиот крал-  Србија го добива досието за убиството на Александар Караџорѓевиќ

Translate (Eng):[gtranslate]

Франција има намера да и помогне на Србија да се расчисти една од најголемите мистерии во нејзината историја, а тоа е убиството на српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ. Убиството се случи пред 85 години во Марсеј и до денеска не знае вистинската причина ни нарачетелите на убиството.

Како што пишува „Република.рс“ тајната на убиството ја има во архивите на француските тајни служби и тие ќе бидат отворени.Тоа го најавил францускиот претседател Емануел Макрон за време на неодамнешната посета на Белград и средбата со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Атентатот на Кралот Александар во Марсеј

РЕКЛАМА

На 9 октомври 1934 во Марсеј го врши атентатот врз кралот на Југославија, Александар Караѓорѓевиќ, и врз министерот францускиот министер за надворешни работи Луј Барту

Черноземски е ранет од полицијата и за кратко време умира, бил убиен од француски полицаец, кој го го исекол со сабја. Дека атентаторот е македонски кумитa Французите дознале по четирите букви ”ВМРО” истетовирани на телото на Черноземски. Закопан е под непознати околности и на погребот присуствувале само двајца детективи и гробари. Местото каде што е закопан Владо Черноземски и ден денес не е откриено.

- Реклами -