28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаИсторијаДали и зошто Черноземски го уби српскиот крал-  Србија го добива досието...

Дали и зошто Черноземски го уби српскиот крал-  Србија го добива досието за убиството на Александар Караџорѓевиќ

Франција има намера да и помогне на Србија да се расчисти една од најголемите мистерии во нејзината историја, а тоа е убиството на српскиот крал Александар Караѓорѓевиќ. Убиството се случи пред 85 години во Марсеј и до денеска не знае вистинската причина ни нарачетелите на убиството.

Како што пишува „Република.рс“ тајната на убиството ја има во архивите на француските тајни служби и тие ќе бидат отворени.Тоа го најавил францускиот претседател Емануел Макрон за време на неодамнешната посета на Белград и средбата со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Атентатот на Кралот Александар во Марсеј

На 9 октомври 1934 во Марсеј го врши атентатот врз кралот на Југославија, Александар Караѓорѓевиќ, и врз министерот францускиот министер за надворешни работи Луј Барту

Черноземски е ранет од полицијата и за кратко време умира, бил убиен од француски полицаец, кој го го исекол со сабја. Дека атентаторот е македонски кумитa Французите дознале по четирите букви ”ВМРО” истетовирани на телото на Черноземски. Закопан е под непознати околности и на погребот присуствувале само двајца детективи и гробари. Местото каде што е закопан Владо Черноземски и ден денес не е откриено.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...