6 C
Ohrid
петок, февруари 26, 2021
Почетна Македонија Вело Маркоски: Точно е дека работите излегоа од контрола но за брзо...

Вело Маркоски: Точно е дека работите излегоа од контрола но за брзо време се надевам дека ќе стекнеме колективен имунитет.

Translate (Eng):[gtranslate]

Според моменталните и претходните бројки, околу 25 проценти од населението имало контакт со вирусот, изјави докторот Вело Марковски на Канал 5.

-Мое мислење, но и според мислењето на многу епидемиолози, од 30 до 40 проценти се потребни за да имаме заштита во колективен имунитет. Мислам дека многу брзо ќе постигнеме таков имунитет и после 20-25 јуни ќе имаме драстично намалување во бројот на заразени – истакна Маркоски.

Тој посочува дека колку е поголем стравот толку се полоши решенијата за борба против инфекцијата./Фокус.

РЕКЛАМА
- Реклами -