-3.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Нови девет случаи во Тетовско, од пред два дена и бебе со...

Нови девет случаи во Тетовско, од пред два дена и бебе со КОВИД-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Тетовскиот регион бележи девет нови случаи со КОВИД-19, од кои шест во општина Тетово и три во општина Желино, информираа денеска од Центарот за јавно здравје – Тетово. Во изминатите неколку денови е евидентиран и прв случај на КОВИД-19 кај бебе.

-Општина Желино имаше малку случаи, но најновите резултати покажаа нов кластер, три нови случаеви кои заразени поради контакт со веќе болни лица. Сите се изолирани и нивните контакти побарани и испитани, а резултатите ќе се знаат во наредните денови, истакна Наим Скендери, специјализант по епидемиологија во Центарот за јавно здравје Тетово.

Според Скендери новите случаи не претставуваат нови жаришта.

РЕКЛАМА

-Повеќето се заболени поради контакт со веќе познат заразен. Можеби ова е добра вест бидејќи имаме веќе познати кластери од каде потекнуваат овие нови случаеви со Ковид-19. Пример најмладите се 4 месечно бебе и 4 годишно дете кои се заразиле од своите родители, ова е случај од пред два дена. Сите се асимптоматски примери, рече Скендери.

Докторот потенцира дека се стабилизира ситуацијата во општина Теарце која беше големо жариште.

-Во општина Теарце има околу 35 случаеви. Внатре во село Теарце сега се најмногу од новите, а претхдно имаше повеќе случаи во село Слатино. Сите нови случаи се контакти на веќе заболени и така нема нови кластери, рече Скедери.

Во текот на вонредниот скринингт на опфаќање на луѓе преку матичните лекари се земени над 200 брисеви, но се уште се чекаат нивните резултати.