10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Сите починати во изминатото деноноќие имале и претходни заболувања

Сите починати во изминатото деноноќие имале и претходни заболувања

Translate (Eng):[gtranslate]

Сите пациенти кои починаа во изминатото деноноќие се пациенти со претходни коморбидитети и пациенти кои спаѓаат во ризична група, информираат од Министерството за здравство.

Од починатите на Инфективна клиника – 79-годишниот пациент од Скопје – Сарај, е хоспитализиран на 21 мај, лекуван претходно од TBC (туберколоза), 66-годишната пациентка од Струга-Лабуништа е хоспитализирана на 8 јуни, а имала висок крвен притисок и дијабет, пациентката на 54 години од Скопје – Студеничани е хоспитализирана на 5 јуни, а имала хронично обструктивна белодробна болест и прекумерна дебелина.

Починатата пациентка при прием во амбулантата на Инфективната клиника спаѓа во најкритичните пациенти бидејќи била со трансплантиран бубрег. Таа со семејството вчера дошла на Клиниката за нефрологија со приватно возило во тешка состојба и ѝ бил земен брис. Во тие 3-4 часа додека била на Клиниката била максимално згрижена, а потоа била упатена на Инфективната клиника.

РЕКЛАМА

Од починатите во ГОБ „8 Септември“ – 77-годишната пациентка од Скопје, хоспитализирана на 8 јуни имала срцева слабост, пациентката (73 години) од Струга, примена на 7 јуни имала хронична леукоза, висок притисок и дијабет. Пациентите биле примени како сомнителни на COVID и потврдени по прием. Пациентот на возраст од 87 години кој почина во Штип имал кардиоваскуларни заболувања.