28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветВладиката Амфилохиј заработи кривична

Владиката Амфилохиј заработи кривична

Улцинската полиција поднесе кривична пријава против Митрополијата црнгорско-приморска (МЦП) и митрополитот црногорско-приморски г. Амфилохиј, поради изградбата на конакот во манастирот Свети Василиј Острошки.

Како што е наведено во пријавата, постои сомнеж дека владиката Амфилохиј направил кривично дело градење објект без пријава и документација за градење.

Инаку, конакот вчера беше срушен со полициско обезбедување, а надлежните велат дека овој објект бил нелегален и дека ја нарушувал амбиенталната целина.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...